KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Träsnitt 14193441
nr 1419 3441
Helmer Avasalu
(1908-2000), Sverige
Träsnitt, "Nyköpingsån". Signerad, numrerad 1/25, daterad 1969. Bildmått: 28x18, yttermått inklusive ram: 45x33 cm
Helmer Avasalu, estnisk-svensk konstnär född 1908 i Martna, Estland, död 2000 i Södertälje.
Utrop:
300 kr
måndag 20 september 2021
kl 18:57:17
Helmer Avasalu
Läs mer om Helmer Avasalu